Vuoden 2014 Mobilia-palkinto myönnettiin kirjailija Erkki Liljalle teoksesta JÄÄMERENKÄYTÄVÄ, Pohjois-Suomen rata- ja tiehankkeiden historiaa, näkijöitä – tekijöitä – kulkijoita – salaisia suunnitelmia.
Palkinnon jakoivat Mobilia museossa 30.1.2014 museojohtaja Heidi Rytky ja palkintolautakunnan pj dos. Marko Tikka.
Palkinnon perusteeksi dos. Marko Tikka sanoi onnittelupuheessaan seuraavaa:
Aikaisempina vuosina on tieliikennehistoriana palkittu niin tietä, kuin erilaisia tienkäyttäjiä tarkastelleita teoksia. Nyt palkittava teos on korostetusti tien – kuvitellun, suunnitellun, olemassa olevan, suljetun ja jo kadonneidenkin teiden historia.
Vuoden tiehistoriallinen teos 2014 on
Erkki Lilja, Jäämeren käytävä. Pohjois-Suomen rata- ja tieverkkohankkeiden historiaa. Näkijöitä, tekijöitä, kulkijoita, salaisia suunnitelmia.
Palkinnon myöntämisperusteissa todetaan, että Erkki Liljan teos Jäämeren käytävä on helposti lähestyttävä yleiskatsaus rauta- ja maatiehankkeisiin Suomen alueelta Jäämeren rannalle.
Tämä Suomen alueen yhteyksiä Jäämerelle tuhannen vuoden perspektiivillä valottava teos on jo aiheeltaan kunnianhimoinen, joten on luonnollista, että työ on vaatinut tekijältään paljon ja monenlaista panostusta. Monet tarinat ja reitit ovat selvästikin tulleet teoksen tekijälle tutuksi jo kymmenien vuosien työn tuloksena ja ohessa, mutta on miellyttävä havaita, että arkistotyötäkään tekijä ei ole kaihtanut, pikemminkin päinvastoin.
Kirjoittaja yhdistelee taitavasti eritasoista tietoa kokonaisuudeksi, joka on osin haastava rakenteeltaan, mutta perusteltu ja hallittu. Käytetty kirjallisuus on pääosin tuoretta ja sitä on käytetty luovasti.
Teoksella on miellyttävän rauhallinen taittoilme. Palkintoperusteissa todetaan myös, ettei tekijän mieltymys kartta-aineistoon jää salaisuudeksi.
Kustantaja Hipputeos Oy onnittelee myös kirjailijaansa Erkki Liljaa palkinnosta. Hän on tehnyt elämätyönsä Lapin tiepiirissä tiensuunnittelijana. Palkintotilaisuudessa häneltä kysyttiin montako vuotta kirjan tekemiseen on kulunut. Varma vastaus tuli heti; 60 vuotta. Näin monta vuotta hän on kerännyt elämänkokemusta sekä taitoja niihin kaikkiin vaiheisiin, joita kirjateossa on tarvittu – piirtäminen, valokuvaus, suunnittelu, aineiston kerääminen, lajittelu sekä käsittely ja tietenkin kirjoittaminen tavalla, joka kiinnostaa lukijoita.
Kirja on myynnissä Mobilia museossa Kangasalalla, Suomen Rautatiemuseossa Hyvinkäällä, kaikissa kirjakaupoissa sekä Hipputeoksen nettikaupassa.
Kommenttien kirjoittaminen edellyttää että olet kirjautunut.